ש.ל. הנדסה

מפקח בניה ובדק בית

 

 

 

ש. האם רצוי להעסיק מפקח בניה?

ת. כן. רצוי שיהיה מטעמכם מפקח בניה בעל ניסיון וידע בעבודות בניה ושיפוצים (ורצוי שיהיה הנדסאי או מהנדס בניין) כדי שיפקח בכל שלבי הבנייה מהתחלת הבניה ועד קבלת המפתח.

ש. האם זה לא הוצאה כספית נוספת על ההוצאה של בניית הבית?

ת. זה לא הוצאה כספית מיותרת. כמה מאיתנו שבונים בית יש ידע בכל שלבי הבניה? כמה מאיתנו יש את הזמן להגיע לאתר הבניה ולראות איך עובדים ואיך מתקדמת העבודה? מפקח בניה נמצא בשטח לפי ההסכם שנחתם בין המפקח ודייר/ייזם ומפקח טוב יודע להגיע בנקודות שבהם יכול להווצר ליקוי בגלל ביצוע לא טוב. במקביל מפקח יודע ללחוץ על הקבלן ולקצר את לוחות הזמנים כדי לקבל מפתח. דבר לא פחות חשוב תמיד יהיה בבניית הדירה שינויים ו/או תוספות וקבלנים במצבים אלה מנצלים את המצב מבקשים מחיר גבוהה ומפקח ידאג שהקבלן לא יבקש מחירים גבוהים.

ש. ממתי צריך להשתמש במפקח בניה?

ת. תלוי מה הדרישות מהמפקח. יש דיירים/ יזמים שרוצים שהמפקח ילווה את הבנייה מהתחלת הביצוע ויש דיירים/יזמים שרוצים שלפני הביצוע המפקח יכין כתב כמויות ו/או מפרט טכני כדי לקבל הצעת מחיר מקבלנים על אותו מפרט וכך ידעו מי יותר זול ומי יותר יקר.

חשוב שהמפקח ילווה את הפרוייקט מקבלת האישור לבניה ויהיה שותף לבחירת הקבלן והכנת מפרט הטכני וסגירת החוזה מול הקבלן או הקבלנים.

ש. באיזה שיטת בניה עדיפה קבלן עד מפתח או מספר קבלנים?

ת. לכל דבר יש את ההתרונות והחסרונות שלו.

היתרון בשיטת קבלן עד מפתח יש אדם אחד שמולו מתנהל כל הבניה, כל תלונה/ טענה/ שאלה הוא הכתובת.הוא מחוייב לפי חוק למנות מנהל עבודה (מפני שהוא הקבלן הראשי), הוא מתאם בין בעלי המקצוע ואחראי על טיב העבודה שלהם.

החסרון הוא שאתה כבול לקבלן עד גמר העבודה. הקבלן לוקח רווח על עבודות של בעלי המקצוע והקף הבניה יכול להתייקר הכ-8%-10% בגלל זה. 

היתרון בשיטת בניה עם מספר קבלנים הוא שבכל שלב אתה לוקח הצעות מחיר ומשלם ללא הרווח שהקבלן לוקח. לא כבול לקבלן אחד עד סיום הפרוייקט (פרט לחשמלאי ואינסטלאטור שצריכים להגיע בהתחלת הפרוייקט ולהיות עד סופו).

החסרון הוא שזה התעסקות רבה בתאום בין הקבלנים, תמיד שיהיה ליקוי קבלן אחד יאשים את הקבלן האחר בגרימה של הליקוי ועלות התיקון יכולה ליפול על הדייר/ייזם.

בשיטה של מספר קבלנים חייבים להעסיק מפקח בניה שיפקח על שלבי הבנייה ויתאם בין כל הקבלנים די לא לעכב את סיום העבודה.

לסיכום: בכל שיטה יש את החסרונות והייתרונות שלה. כדי לחפות על החסרונות של כל שיטה רצוי לשכור מפקח בניה שיפקח על העבודה ועל איכות החומרים ויאשר תשלומים לקבלנים לאחר גמר העבודה.

052-6983565