ש.ל. הנדסה

מפקח בניה ובדק בית

 

 

 

 

ש.  למה צריך בדק בית בקבלת דירה מקבלן?

ת.  בקבלת דירה מקבלן ישנם ליקויים שלא נראים לעין, חלקם מוסתרים וחלקם מתגלים רק לאחר שנוצר עוגמת נפש בגלל הליקוי. חשוב לבצע בדק בקבלת דירה מקבלן על מנת לגלות ליקויים אלו כדי לתקנם לפני הכניסה לדירה.

 

ש.  אלו ליקויים נפוצים בקבלת דירה מקבלן?

ת.  רוב הליקויים שמתגלים במסירת הדירות הם: שיפועים לא נכונים או לא לפי התקן במרפסות, דלתות שלא נסגרות טוב, קופסאות ביקורת לא אטומות. אריחי ריצוף פגועים, אריחים עם קפיצה בניהם שלא לפי התקן ועוד...

 

ש. האם יש הבדל בין בדיקת דירה חדשה מקבלן לבדיקה של דירה יד שניה?

ת.  יש הבדל בין שני הבדיקות.

בדירה חדשה מקבלן אנו בודקים אם הבניה בוצעה לפי התקנים בכל חלקי הבית. בודקים שיפועים, פילוס הקירות, הפרשים בין אריחים בריצוף, דלתות פנים וחוץ וחלונות ועוד....

בדירה יד שניה בודקים ליקויים נסתרים כמו רטיבות שהדייר מנסה להסתיר, את החלונות, דלתות פנים, דלת חוץ,  צנרת המים, תקינות השקעים (שיש הארקה, אפס ופאזה) בודק את תקינות ממסר הפחת ועוד לפי מצב הדירה.

 

ש.  מתי מתאמים לעשות בדק בית?

ת. עדיף ורצוי לתאם את ביצוע בדק הבית סמוך למסירת הדירה, מכיוון שחלק מהבדיקה היא למצוא ליקויים שנוצרו בגלל פגיעות לפני קבלת הדירה ואם ימצאו ליקויים כאלה לא בסמוך לקבלת הדירה, הקבלן יכול להגיד שפגיעות אלו נגרמו לאחר קבלת הדירה ויסיר אחריות ולא יתקן ליקוי זה.

ש. האם קבלן מחוייב לבנות לפי תקן?

ת. כן. קבלן חייב לבנות לפי התקנים הישראלים, התקנים נועדו כדי שדירה תהיה סביב נוחה ובטוחה למגורים. כל תקן נרשם לאחר שנבדק ומהנדסים הגיעו למסקנה שדבר מסויים צריך להיות בצורה מסויימת כדי שיהיה נח.

לדוגמא לאסלה יש תקנים לגבי גובה האסלה, מיקום האסלה ביחס לקירות, ומרחק האסלה מדלת או קיר שנמצא ממול, יש דיירים שאומרים לי שאת האסלה הם וכל מי שגר בדירה לא אוהב להשתמש בה ולא יודעים למה. כשאני בודק אותה אני מגלה כי או שהאסלה לא בגובה הנכון או שהיא קרובה יותר מדי לקיר ואנשים לא מכירים את התקנים ולא מבינים למה לשירותים הזה הם לא אוהבים להכנס. לאחר שאני רואה את הליקוי ודואג שיבקשו מהקבלן לתקן ליקוי זה, הדיירים מבינים כמה חשובים התקנים.

052-6983565